Site Sayacı

on Aktif : 18
users Bugün : 190
users Dün : 309
ip IP : 18.213.192.104


Okula İyi Bir Başlangıç İçin Altın Öneriler

Uzmanlar özellikle okula yeni başlayacak çocukların yaşacağı sorunlar, başarılı olması için ilk baştan yapılacaklar konusunda uyarıyor. İşte öneriler...
Okula yeni başlayan çocuklarda fobik durumlar oluşulabileceği gibi, başarılı olması, okulu sevmesi için çocuk motive edilmeli, okulla ilgili gerçek bilgiler verilmeli, veliler ise okula gidişi abartmamalı, çocuğun beğenileri ön planda tutulmalı, baskı yapılmamalı ve çocukla vedalaşma uzun tutulmamalı.

 

15 Eylül de 2008-2009 eğitim öğretim yılının başlayacak olması nedeniyle eğitim hazırlıkları sürerken, 2 yıldır okula yeni başlayacak çocukların 1 hafta erken okula merhaba demesi nedeniyle 1 Eylül de okul kapıları açılacak. Uzmanlar özellikle okula yeni başlayacak çocukların yaşacağı sorunlar, başarılı olması için ilk baştan yapılacaklar konusunda uyarıyor. Samsun Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Alican Usta, okula yeni başlan bazı çocuklarda ileri düzeyde okula uyum sorunları görülebildiğini, hatta bu durumun fobik bir hal alabildiğini söyledi. Çocukların okula daha çabuk uyum sağlaması, daha başarılı olabilmesi için anne-babaların dikkat etmesi gereken önemli şeylerin olduğunu ifade eden Usta, çocukların anne ve babalarının duygu ile davranışlarından etkilendiğinin, kopya edildiğini hiçbir zaman unutmaması gerektiğini kaydetti.

 

"Dolayısıyla çocuklarımızın karşısında ailelerin öncelikle kendi duygu ve davranışlarını kontrol altına almaları gerekir" diyen Usta, "Aile üyelerinin okulla ilgili konuları çocuğa aktarırken kaygılı görünmesi ya da çocuğun okula gidişini sürekli ve abartılı bir şekilde dile getirmesi, çocuğun sıra dışı bir durumla karşı karşıya kaldığını düşünmesine, korkmasına ve endişeye kapılmasına neden olur. Okula başlamanın normal bir durum olduğunu çocuğumuza hissettirmeliyiz. Okul yaşantısıyla ilgili olarak çocukları kandırmak yerine onlara somut ve gerçekçi bilgiler vermeliyiz. Bazı anne babalar çocuklarına istedikleri davranışları yaptırabilmek için okulla, öğretmenle, müdürle korkuttukları gibi bazı aileler de okulda her istediğin var gibi abartılı anlatımlarda bulunmaktadırlar. Her iki tutum da yanlıştır. Çocuklara somut ve doğru bilgiler vermeli ve tutarlı bir okul yaşantısının oluşmasına katkıda bulunulmalı" dedi.

 

Çocukları okul yaşantısına hazırlarken onların birer yetişkin gibi davranmalarının beklenmemesi gerektiğini dile getiren Usta, "Bazı etkinliklerden çabuk sıkılabilecekleri, oyuna karşı düşkünlükleri, yeme içme ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermede özellikle ilk günlerde sorunlar yaşayabilecekleri akıldan çıkartılmamalıdır. Çocukların ilk günlerde davranışlarından dolayı eleştirilmeleri ve cezalandırılmaları olumsuz bir okul algısı geliştirmelerine neden olabilir. Olumsuz davranışlar eleştirilmek yerine olumlu davranışlar pekiştirilerek uyum sağlanmalı. Aile bireyleri olarak kendi okul yaşantınızdan ve okuldaki anılarınızdan bahsetmeniz motive edici olabilir" diye konuştu.

 

"ENDİŞE DUYMALARI NORMAL"
Çocukların okula gitmek için ne kadar hevesli olurlarsa olsunlar yine de yeni bir ortama girecekleri için özellikle okulun ilk günü endişe duymalarının normal olduğunu ifade eden Usta, çocuğa okula başladığı zaman duyacağı endişenin normal olduğunu, diğer çocukların da bu konuda endişe duyduklarını söyleyerek, bu duyguların geçici olduğunun söylenmesi gerektiğini kaydetti. Okulda çocuğun arkadaşlarıyla tanışıp oyunlar oynamaya, öğretmeninin gösterdiklerini öğrenmeye başladıktan sonra kendini daha iyi hissedeceği konusunda çocuğa telkinlerde bulunmasının yararlı olacağını vurgulayan Usta, çocuğun okula iyi bir başlangıç yapmasının okul başarısı için son derece önemli olduğuna dikkat çekti.
"Okul alışverişlerini yaparken çocuğunuzu da birlikte getirin" uyarısını yapan Usta, "Çocuğunuzun beğenilerini ön plana almaya gayret edin. Bu yolla hem çocuğunuzun okulla ilgili sürece aktif katılımını sağlamış olacak hem de beğendiği malzemeleri alarak onları zevkle kullanmasına ve öğrenme etkinliğinin daha eğlenceli hale gelmesine katkıda bulunmuş olacaksınız. Tek başına okula nasıl gideceğini öğreneceği ilk birkaç gün boyunca çocuğunuzla birlikte okula gitmeniz faydalı olacaktır. Çocuğunuzu bıraktığınız anda tedirgin olmaya başlarsa bunun normal olduğunu unutmayın. Bir süre sonra bu tedirginliği azalacaktır. Sakın baskı yaparak, zorlayarak çocuğunuzu bırakmayız. Okul bittikten sonra ne yapacağınızı net bir şekilde söyleyin ve söylediğinizi mutlaka uygulayın. Örneğin çıkışta onu almaya kimin gideceğini, eğer almaya giden siz değilseniz evde onu bekliyor olacağınızı belirtin" ifadelerini kullandı. Çocukla vedalaşmanın uzun tutulmaması ve sınıfın önünde gereksiz yere oyalanılmamasının önemli olduğunu hatırlatan Usta, şunları söyledi:
"Çocuğunuz üzgün görünse bile oradan hemen ayrılın. Kimi anne-babaların ağlayan ya da üzgün duran çocuğuna dayanamayıp çocuğunu rahatlatmak adına, daha fazla ilgi göstererek okuldan alıp eve götürdükleri olabiliyor. Bu durum çocuğun okula tek başına gitmesine engel oluştururken, okul korkusunun da gelişmesine zemin hazırlayabiliyor. Bu yüzden ailelerin kararlı davranması ve gözyaşlarının dahi hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini çocuklarına anlatmaları gerekiyor. Çocuğunuz eve geldiğinde mutlaka okulda yaptıkları ile ilgili olarak konuşun. Çocuğunuz okulun ilk günü oldukça sakin ve güvenli görünüyorsa, bu onun okula çok iyi hazırlanmış olduğunun göstergesidir."
Usta, çocukların okula uyum sürecinin yaklaşık olarak 2-3 hafta sürdüğünü, bu süre içerisinde alınan tüm önlemlere ve uğraşlara rağmen çocuk hala bir takım gerekçeler ileri sürüyorsa, okulun rehberlik merkezine başvurulmasının faydalı olacağını sözlerine ekledi.


Sayfa Yazar: | Kaynak: http://test.turkpdr.com/ | Gösterim: 2202